Marokańskie dywany są niezwykle trwałe, jeśli o nie dbamy, zachowają swoje piękno przez długie lata. W swoim pierwotnym, plemiennym środowisku służyły kilku pokoleniom.


Pielęgnacja wełnianego dywanu nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów poza starannym, regularnym odkurzaniem oraz suchym pomieszczeniem.

W celu utrzymania czystości, zalecamy odkurzanie dywanów raz w tygodniu, przesuwająć szczotkę zgodnie z kierunkiem włosia. Unikamy odkurzania pod włos oraz agresywnych turboszczotek trzepiących, które mogą uszkodzić runo wełnianego dywanu. 

Naturalną właściwością dywanów wełnianych jest ich linienie (pylenie), które w zależności od typu dywanu utrzymuje się przez kilka pierwszych miesięcy. Jest to zjawisko w pełni naturalne i polega na utracie luźnego włosia, które w czasie wytwarzania nie zostało do końca usunięte. Proces ten nie wpływa w żadnym stopniu na jakość dywanu i po pewnym czasie ustaje. Aby usunąć wychodzący puch wełniany, dywan wystarczy systematycznie odkurzać z zastosowaniem zasad opisanych powyżej.

Największym pyleniem charakteryzują się dywany wełniane z przystrzyżonym włóknem, mniejszy stopień pylenia wykazują dywany tkane pętelkowo, a prawie niezauważalny - dywany tkane na płasko.

Jeśli dywan ulegnie zalaniu, najważniejsza jest natychmiastowa reakcja, po 15 minutach plama zaczyna wiązać się z włóknem i utrwalać więc jej usunięcie będzie dużo trudniejsze. Jak najszybciej należy wchłonąc rozlaną ciecz, bez pocierania dywanu, używając na przykład papierowych ręczników.

Do czyszczenia dywanów nie należy stosować żadnych agresywnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić włókna wełny i odbarwić kolory. Staraj się sięgać po naturalne środki czyszczące. Zawsze wykonaj test na małym, niewidocznym obszarze. Jeśli chcesz sięgnąć po detergent, do czyszczenia na mokro, wybierz ten łagodny np. szare mydło, w proporcjach 4:1 lub produkt do czyszczenia wełny z lanoliną.

Ważne podkreślenia jest, że dywany wełniane dzięki zawartości lanoniny nie ulegają zabrudzeniom tak łatwo jak chociażby dywany syntetyczne. Lanolina tworzy powłokę, która niejako odbija zanieszczyszczenia.

Jeśli jednak mimo wszystko Twój dywan ulegnie mocniejszemu zabrudzeniu, skorzystaj z usług profesjonalnego zakładu czyszczenia dywanów, specjalizującego się w czyszczeniu dywanów wełnianych.